Bymose Hegn Hotel & Kursuscenter

112

Værelser

150

Pers. i stolerækker

120

Pers. ved borde

Konference Med Charme
Bymose Hegn Hotel & Konferencecenter ligger i Gribskov i hjertet af Nationalpark Kongernes Nordsjællands naturskønne omgivelser – med direkte adgang til skoven og meget højt til himlen. Vores glade og nærværende team sørger for, at jeres program bliver så vellykket og smidigt som muligt. De lyse og rummelige kursuslokaler samt rige muligheder for udendørs aktiviteter giver perfekte rammer for et varieret kursusindhold.

4 plenumlokaler, 2 maxilokaler, 14 grupperum side om side, Max kapacitet 130 personer (biografopstilling)

Bymose Hegn – Råt, Hyggeligt og Autentisk
Bymose Hegn er indbegrebet af naturlige møder. Lyse og luftige plenumlokaler og grupperum. Dagmøder og seminarer med fuld fokus på komfort og fleksibilitet.

Køkkenet har fokus på mad med årstidsgrønt lavet med kærlighed til miljø og lækkersultne gæster. Vi elsker at kreere friske retter og tænker i sprøde og spændende pausesnacks. I bestemmer, hvornår og hvor mange.

Velkommen til skovens dybe stille ro – sammen skaber vi konferencen.

Læs hele beskrivelsen

Sweet Dreams
Vi tilbyder 112 lyse, rolige og smagfuldt indrettede dobbeltværelser med store badeværelser, fladskærm, skrivebord, telefon, buksepresse, strygejern og hårtørrer. Alle værelser ligger med den skønneste udsigt til parken og skoven.

Enkeltværelser

0

Suiter

1

Dobbeltværelser

111

Indkvartering

226

Handicapværelser

3

Hvor Mange Bliver I
Bymose Hegns store K-sal kan rumme op til 130 personer i stolerækker. Der findes derudover 4 moderne plenumlokaler og 18 grupperum med plads til 8-30 personer. Alle konferencelokaler er velindrettede. 

På Bymose Gård, som ligger 100 m fra Bymose Hegn, er der plads op til max. 30 personer. Huset har 1 plenumlokale, 4 grupperum, og café. Bymose Gård er til når man ønsker konferencefaciliteter helt for sig selv!

Plenum

7

Maks. plads ved stolerækker

150

Maks. plads ved borde

120

Gruppelokaler

14

Restaurent

Ja

160

Spisende gæster

160

Spisepladser i restaurant

160

Spisepladser i eget lokale

160

Tid Til Fællesskab
I al læring skal der være plads til det sociale. Bymose Hegn har kaffestationer til fri afbenyttelse placeret rundt i huset. Out breaks & Bio breaks kan nemt findes i vores bar/lounge. I kan også vågne op til en frisk svømmetur og en dejlig stressfri sauna.

Lige ude foran døren er der gode løberuter og cykelruter. I receptionen er der muglighed for løbekort.

Naturligvis Er Du På
Vi prioriterer AV og IT højt, derfor opdaterer vi løbende vores udstyr, så det møder de krav og ønsker, der måtte komme fra vores kunder. I alle plenumlokaler er der LCD-projektor. Der er WiFi dækning i hele huset. PC og printer til afbenyttelse i lobbyen og i særskilt rum.

Bar

1

Lounge

1

Billiard/dart/bordtennis/etc

1

Spa

Pool

1

Fitness room

Grønne områder

1

Aircondition

Kokkeskole

Overenskomst for medarbejdere

1

Bymose Hegn Ligger…
5 min. fra Hillerødmotorvejen E16, 35 min. fra København City og 50 min. fra Københavns Lufthavn. Eller via Isterødvejen og igennem Gribskov. 

Helsinge station ligger 6 min. i gåafstand fra hotellet med forbindelse til Hillerød og København hvert 30 min.

Afstand til lufthavn

66 km

Afstand til station

1 km

Afstand til bus

0 km

Afstand til motorvej

5 km

Antal gratis parkeringspladser

300 pladser

Afstand til gratis parkering

0 km

Antal betalingsparkeringspladser

0 pladser

Afstand til betalingsparkeringspladser

På Bymose Hegn arbejder vi med flg. Verdensmål:

Sundhed og trivsel

Medarbejderne har sundhedsforsikring.

På Bymose Hegn har vi fokus på både psykisk og fysisk sundhed.

Vi har valgt AMR og AMO og afholder møder omkring trivsel, forestår APV og foretager trivselsfremmende initiativer.

 

Rent vand og sanitet

Alle toiletter har dobbeltskyl.

Vandflow fra brusere overstiger ikke 9 liter pr. minut og fra vandhanen på værelserne 6 liter pr. minut.

Vi har censorer på alle vandhaner på vores offentlige toiletter.

På værelserne skiltes med ”Rent drikkevand”

 

Bæredygtig energi

Vi arbejder hele tiden med energiforbedringer:

Nyindkøbte maskiner er mere energi-rigtige.

Medarbejderne opfordres til at slukke lys og elektriske installationer.

På sigt vil vi gerne have bevægelsesstyret lys i vores lokaler.

Vores forbrug af vand, varme og el dokumenteres hver måned.

 

Varmestyring i huset:

Danfoss kommer én gang årligt for at indstille vores anlæg og sætte temperaturen rigtig på de forskellige områder. Værelsesgangen behøver ikke at være lige så varm som fællesområder.

 

Anstændige jobs og økonomisk vækst:

Vi har overenskomst med Horesta.

Vi har mange borgere på arbejdsprøvning og i praktikophold:

Ejendomsafdelingen har altid et par unge mænd med udfordringer i praktik.

I receptionen har vi praktikophold for afklaring af borgere i forhold til deres videre færd på
arbejdsmarkedet.

I vores køkken har vi en fastansat medarbejder som blev fastansat efter et praktikophold.

Vi sikrer økonomisk vækst ved at holde en positiv overskudsgrad på vores arrangementer og prissætte i forhold til kostpriser og lønninger.

 

Ansvarlig forbrug og produktion

Vi måler på madspild i forhold til Grøn nøgle.

Affald sorteres i forhold til Grøn nøgle. Fra 2023 i 10 fragmenter.

Der er lavet en affaldsplan.

Der bruges ikke engangsservice.

Vi reducerer kødforbrug ved f.eks. udelukkende at tilbyde vegetarforretter.

 

Mindre ulighed:

Vores mission er at skabe overskud til at udmønte fondens formål:

Arbejde for positiv inklusion mellem børn og unge, med og uden handicap/sygdom, ældre, socialt udsatte og andre der på anden måde har brug for opbakning og anerkendelse

Inspiration, Teambuilding & Aktiviteter
Når du vælger Bymose Hegn som rammen for dit næste kursus, vælger du meget mere end lokaler, værelser, forplejning og pris. Du vælger engagement og muligheder for optimale og spændende “ude af boksen værktøjer”. I dag er der god mulighed for, at plenumlokalet ikke der, hvor alt nyt implementeres.

I samarbejde med jer kan vi sammen designe et teambuilding-program til jer, der giver helt unikke oplevelser. Vi samarbejder med gode leverandører, der specialiserer sig i unikke teambuilding oplevelser, dine ansatte ikke vil glemme. Lige ude foran døren er der mulighed for en firmajagt med strategiske spørgsmål i spillet, Bymosen Rundt med 12 poster. Hver post giver mulighed for strategier og dilemmaer, firmaet selv formulerer.

Mulighederne er mange. Tag os med på råd – vores booking elsker at tale teamøvelser på alle niveauer, og mål.

Ud i naturen
I Hjertet Af Kongernes Nordsjælland
Bymose Hegn er omgivet af skov, store græsplæner, enge og sø og byder velkommen til uhøjtidelige og afslappede omgivelser, hvor vægten er lagt på den personlige service, og hvor vi i fællesskab kan skabe en god oplevelse.
 
Kursus – og konferencecentret i Helsinge, nord for København, omfatter det hele – uanset om det er “business or pleasure”.
Firmafester

Bymose Hegn danner også meget gerne rammen omkring firmafester, og vi er behjælpelige med at få sammensat en ”pakke” som passer lige præcis som i ønsker. Vi finder den helt rigtig løsning til jer så I får en fest jeres medarbejder ikke glemmer.

Teambuilding & aktiviteter
Lærende Møder

På Bymose Hegn tilbyder
vi vore gæster mulighed for at tilføre anderledes værdiskabende
indlæringsmetoder til virksomhedens kursus eller konferenceforløb

Bymose Hegns 7,5 ha store grund og naturskønne omgivelser indbyder til alle former for teambuilding. Vi samarbejder med firmaer der specialisere sig i unikke teambuilding oplevelser. Vi har plads til alt fra samarbejdsøvelser, hvor vi tilbyder gratis læringsværktøjer som er designet til Bymose Hegn til de helt store oplevelser.

.

included_1
AFTENMØDE KL. 16-22
Pr. person inkl.moms fra kr. 545
1
Inkluderet:
Eftermiddagskaffe/te-buffet, inkl. kage
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 sodavand/kildevand
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
Slik i skåle
1 gr.rum pr 8 deltagere - skal bestilles
1 gl husets vin
Ekstra gr.rum pr dag
Fyldt chokolade
Chips
3. ret til middagen ( Dessert)
Ekstra plenum pr dag
Kan tilkøbes

included_1
DAGMØDE KL. 09-13
Pr. person inkl.moms fra kr. 605
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
Ekstra grupperum pr dag
1 gr. rum pr 8 deltagere - skal bestilles
Slik i skåle
Ekstra plenum pr dag
Kan tilkøbes

included_1
DAGMØDE KL. 09-17
Pr. person inkl.moms fra kr. 685
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
1 gr.rum pr 8 deltagere
Ekstra gr.rum pr. dag
Ekstra plenum pr dag
Kan tilkøbes

included_1
DAGMØDE KL. 09-21
Pr. person inkl.moms fra kr. 955
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 sodavand/kildevand
1 sodavand/kildevand
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
3. ret til middagen - Dessert
1 gr. rum pr. 8 deltagere - Skal bestilles
1 gl. husets vin
Fyldt chokolade
Slik i skåle
Chips
Ekstra gr.rum pr dag
Ekstra plenum pr dag
Kan tilkøbes

included_1
DAGMØDE KL. 12-17
Pr. person inkl.moms fra kr. 510
1
Inkluderet:
Kaffe/te-buffet ved ankomst
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
1 gr. rum pr 8 deltagere - Skal bestilles
Ekstra gr. rum pr dag
Ekstra plenum pr dag
Kan tilkøbes

DAGMØDE KL. 12-21
Pr. person inkl.moms fra kr. 780
Inkluderet:
Morgenmad
included_1
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 09-09 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 1960
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
1 gl husets vin
Chips
Ekstra plenum pr. dag
Prisreduktion ved dobbeltvær.
Bl. slik i skåle
Fyldt chokolade
1 gr.rum pr 8 deltagere - Skal bestilles inden ankomst
3. ret til middag - Dessert
Ekstra gr.rum pr dag
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 09-13 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 2510
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Forplejning fortsætter til og med frokost på afrejsedagen
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
3. ret til middag ( Dessert)
Prisreduktion ved dobbeltvær.
1 gl husets vin
Slik i skåle
Fyldt chokolade
Chips
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 09-17 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 2595
1
Inkluderet:
Kaffe/te m/brød v/ankomst
included_1
Morgenmad ved ankomst
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Forplejning fortsætter til sidste eftermiddagskaffe/te-buffet (inkl.) på afrejsedagen
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
Prisreduktion ved dobbeltvær.
Ekstra gr.rum pr. dag
Fyldt chokolade
Chips
Ekstra plenum pr. dag
1 gl husets vin
1 gr.rum pr 8 deltagere - skal bestilles
Slik i skåle
3. ret til middagen (dessert)
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 12-13 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 2335
1
Inkluderet:
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Formiddagskaffe/te-buffet
Forplejning fortsætter til sidste frokost (inkl.) på afrejsedagen
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
Prisreduktion ved dobbeltvær.
1 gl husets vin
Ekstra gr.rum pr. dag
Ekstra plenum pr. dag
3. ret til middagen ( Dessert)
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 12-17 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 2420
1
Inkluderet:
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Forplejning fortsætter til sidste eftermiddagskaffe/te-buffet (inkl.) på afrejsedagen
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
3. ret til middagen ( Dessert)
Ekstra plenum pr dag
Ekstra grupperum pr dag
Prisreduktion i delt dobbeltværelse
1 gr. rum pr 8 deltagere - skal bestilles
Slik i skåle
Fyldt chokolade
1 gl husets vin
Chips
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 16-13 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 1905
1
Inkluderet:
Eftermiddagskaffe/te-buffet
included_1
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Frokost
included_1
1 sodavand/kildevand
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
3. ret til middagen ( Dessert)
Prisreduktion i delt dobbeltværelse
Slik i skåle
Ekstra gr. rum pr dag
Ekstra plenum pr dag
1 gl husets vin
Chips
Fyldt chokolade
Kan tilkøbes

included_1
KURSUSDØGN KL. 16-16 INKL. 1 OVERNATNING
Pr. person inkl.moms fra kr. 1990
1
Inkluderet:
Eftermiddagskaffe/te-buffet ved ankomst
Isvand
included_1
Frugt
included_1
Aftenbuffet
2 retters middag
included_1
3 retters middag
1 gl. vin til middagen
Aftenkaffe/te
included_1
Natmad
Morgenmad
included_1
Formiddagskaffe/te-buffet
included_1
Frokost
included_1
1 Sodavand / kildevand
Eftermiddagskaffe/te-buffet inkl. kage
included_1
Plenum
included_1
Standard AV-udstyr inkl. projektor
included_1
1 gl. husets vin
Fyldt chokolade
Slik i skåle
Chips
1 gr.rum pr 8 deltagere - Skal bestilles
Ekstra plenum
3. ret til middag (Dessert)
Prisreduktion ved dobbeltvær.
Ekstra gr.rum
Kan tilkøbes

included_1
OVERNATNING DOBBELTVÆRELSE MED MORGENMAD
Pr. person inkl.moms fra kr. 1570
1
Inkluderet:
Morgenmad
included_1
Kan tilkøbes

included_1
OVERNATNING ENKELTVÆRELSE MED MORGENMAD
Pr. person inkl.moms fra kr. 955
1
Inkluderet:
Morgenmad
included_1
Kan tilkøbes

included_1
PRIS FOR DENNE PAKKE I ALT PR. PERSON I DELT DOBBELTVÆRELSE
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE - OPLYS VENLIGST TOTALPRIS PR. PERSON FOR HELE OPHOLDET
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE 1 - se noter for detaljer.
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE 2 - se noter for detaljer
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE 3 - se noter for detaljer
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE 4 - se noter for detaljer
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
SKÆV KURSUSPAKKE 5 - se noter for detaljer
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
STATS-HALVANDENDAGSPAKKE INKL. 1 OVERNATNING, inkl. moms
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Drikkevarer
Frokost (dag 1)
Eftermiddagsforfriskning
Middag (2 retter)
Frokost (dag 2)
Plenum
Standard AV-udstyr inkl. projektor
Kan tilkøbes

STATS-HELDAGSPAKKE, inkl. moms
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
STATS-KL. 12-12-PAKKE INKL. 1 OVERNATNING, inkl. moms
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Drikkevarer
Frokost (dag 1)
Eftermiddagsforfriskning
Middag (2 retter)
Frokost (dag 2)
Plenum
Standard AV-udstyr inkl. projektor
Kan tilkøbes

STATS-KORTTIDSPAKKE, inkl. moms
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
TILBUD PÅ ARRANGEMENT
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
TILBUD PÅ SKI ARRANGEMENT
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

included_1
WEEKENDOPHOLD 1
Pr. person inkl.moms fra kr. 0
1
Inkluderet:
Kan tilkøbes

  • 545
  • 605
  • 685
  • 955
  • 510
  • 780
  • 1960
  • 2510
  • 2595
  • 2335
  • 2420
  • 1905
  • 1990
  • 1570
  • 955
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Send os en uforpligtende forespørgsel – vi vender hurtigt tilbage med et tilbud, der matcher dine behov.

Du er atid velkommen til at kontakt DKBS på telefon eller mail. Vi er altid klar på at hjælpe dig. Det er ganske gratis og uforpligtende.

Vingsted Hotel & Konferencecenter

Bymosegårdsvej 11

Kort

Vingsted Hotel & Konferencecenter

Se flere mødesteder

  • Brogaarden

    97 Værelser

    260 Pers. i stolerækker

    160 Pers. ved borde

  • Best Western Plus Hotel Fredericia

    118 Værelser

    240 Pers. i stolerækker

    180 Pers. ved borde

  • Frederik VIs Hotel

    66 Værelser

    240 Pers. i stolerækker

    170 Pers. ved borde

  • Pharmakon Konferencecenter

    136 Værelser

    200 Pers. i stolerækker

    180 Pers. ved borde

konferencecenter

Har du brug for personlig hjælp?

Er I en større gruppe og ønsker personlig bookingservice og sparring? Udfyld venligst formularen, så hjælper vi jer videre.

Loading...