Alsik Hotel & Spa står på egne ben

Efter et år med markante succeser, herunder prisen som Danmarks Bedste Luksushotel for tredje år i træk, en fastholdt Michelin-stjerne og en styrket ledelse, fortsætter det sønderjyske hotel nu den videre rejse på egne ben under eget nuværende brand.

SØNDERBORG – Alsik Hotel & Spa markerer en betydningsfuld milepæl i sin udvikling. Med en solid position i markedet, fornemme anerkendelser og en ny og styrket ledergruppe står hotellet stærkt i markedet. En nylig kendskabsmåling bekræfter, at Alsik har opnået en markant position i
gæsternes bevidsthed, og at hotellet i daglig tale er kendt som “Alsik”.

Som en naturlig konsekvens udtræder Alsik af samarbejdet med Steigenberger-gruppen pr. 1. november 2025 og fortsætter fremover alene under navnet Alsik Hotel & Spa.

Beslutningen er truffet fra en position af styrke. Hotellets anerkendte Restaurant Syttende har i 2025 fastholdt sin Michelin-stjerne, og for tredje år i træk er Alsik netop blevet kåret som Danmarks Bedste Luksushotel. Samtidig er ledergruppen blevet styrket med ansættelsen af kommerciel direktør Claus Rubeck Johannesen samt Mette Gassner som Food and Beverage Director.

” Vi er stolte over, at det på kort tid er lykkedes at etablere Alsik som et anerkendt og stærkt brand i sig selv. Den udvikling gør det muligt for os at fortsætte rejsen som et førende luksushotel på egen hånd,” udtaler konstitueret direktør Martin Johanning.

Kontinuitet for gæster og partnere
For hotellets mange gæster og samarbejdspartnere får ændringen ingen praktisk betydning.
Den anerkendte gæsteoplevelse og høje kvalitet, som Alsik er blevet synonym med, vil fortsat være det bærende fundament.

Eksisterende aftaler: Alle reservatihoner, gavekort og indgåede aftaler forbliver uændrede.
Nye kontaktoplysninger: Som følge af beslutningen ændres hotellets mailadresser.
Generelle henvendelser: info@alsik.dk
Events, møder og konferencer: event@alsik.dk

Læs mere om Alsik Hotel & Spa her! 

Vi hjælper dig gerne med spørgsmål eller booking af dit næste arrangement hos DKBS  – skriv ind til os her

Picture of Ditte Rønne Veggerby

Ditte Rønne Veggerby

Marketingansvarlig

Flere nyheder

Loading...