Transport
Vi har altid masser af parkeringspladser lige ved døren samt på p-pladsen Kigkurren 50 meter fra Koncertsalen
Bus: 250S til stoppestedet Kigkurren samt Bus 47 og 5A til stoppestedet Klaksvigsgade på Amager Boulevard.
Metro M1 til Islands Brygge Station
Værelser
Ingen værelser.
Lokaler
Mogens Dahl Koncertsals tre sale indrettes altid efter vore kundens behov:
I Mogens Dahl Koncertsal er der mulighed for at placere stole i forskellige opstillinger efter eget ønske.
Der stilles gerne op til mindre foredrag med 50 deltagere, men salene kan rumme op til 210 personer i Koncertsalen og op til 300 personer i Store Sal samt 80 personer i Lille Sal. Alle opstillinger placeres på en måde, så rummet fremstår hyggeligt, eksklusivt og elegant, uanset hvor mange gæster der er.
Alt efter om der er særlige krav til opstillingen, kan ovenstående antal variere en smule.
Faciliteter
Lærreder • Projektor • Lysspot • Lydanlæg • Højtalere • CD-afspiller • Fotokopiering • Håndholdt mikrofon• Headset mikrofon • Whiteboard • Flipover • Trådløst internet i alle sale • Mørklægning • Akustikplader • Koncertflygler i alle sale • Høje og lave cafeborde • Rektangulære borde i to størrelser • Runde middagsborde • Scene
• Modtagelsesreception
Aktiviteter
Mogens Dahl Koncertsal på Islands Brygge danner en elegant ramme om konferencer, møder, seminarer, produktpræsentationer, kurser og kick-offs, som fortjener noget særligt. Med tre forskellige sale, to foyeer og en stor hyggelig gårdhave er der alle muligheder for at afholde et unikt arrangement i et inspirerende miljø.
Musik sætter prikken over i’et på et godt arrangement. Derfor tilbyder Mogens Dahl Koncertsal musikalske oplevelser, som fx en eksklusiv koncert, en jazz trio der underholder under velkomstdrinken, en pianist til middagen eller en sangoplevelse, hvor deltagerne oplever glæden ved at synge sammen.
Mulighederne er mange, så kontakt os via telefon, mail eller vores hjemmeside for at tale om netop dit behov og dit arrangement.
Om konferencecentret
MOGENS DAHL KONCERTSAL
Mogens Dahl Koncertsal er den perfekte ramme om alle typer arrangementer, som kræver noget ganske særligt. Den spændende arkitektur i den gamle hestestald på Islands Brygge og muligheden for et særligt kulinarisk og musikalsk indhold gør, at gæsterne får en særligt inspirerende oplevelse.
Mogens Dahl Koncertsal har sit eget udsøgte køkken og samarbejder desuden med nogle af Københavns bedste kokke. Husets koordinator følger jeres arrangement fra start til slut og sørger for, at alt forløber optimalt.
Mogens Dahl Koncertsal har også en højt profileret koncert- og foredragsrække hver sæson.
BAGGRUNDEN
I 2006 realiserede den anerkendte dirigent Mogens Dahl drømmen om en privatdrevet koncertsal i København.
Det skulle være en koncertsal der både har fokus på det ypperste indenfor klassisk musik og samtidig være et eksklusivt sted for konferencer, møder, seminarer, kurser og firmafester for erhvervslivet.
Bygningen er fra 1901 og var oprindeligt en stald for arbejdsheste, der var med til at bringe varer ud for det daværende Hertz Bogtrykkeri.
Da designvirksomheden VIPP i 2004 erhvervede bygningen, blev den restaureret af arkitektduoen Maali & Lalanda. De har med udgangspunkt i originale tegninger, skabt en æstetisk og arkitektonisk perle midt på Islands Brygge i det centrale København.
Der er "på alle måder højt til loftet i Mogens Dahl Koncertsal", som Danmarks Radio P2 udtrykte det, da huset i 2008 modtog P2-prisen
Musikalsk inspiration
Mogens Dahl Koncertsal er det oplagte sted at gøre musikken til en del af jeres arrangement – det kan være som en koncert under middagen med f.eks. tre tenorer, der underholder med et potpourri af kendte sange – eller hvad med en jazz-trio, der løfter stemningen med swingende rytmer?
En pianist til baggrundsmusik? – eller Mathias Reumert, deres slagtøjsekvilibrist, som kan spille en sal op med sine trommer så der ikke er én nerve i ro. Dette input giver alle rytmer, energi og glæde til langt ind i dagens næste programpunkt.
Mogens Dahl Koncertsal tilbyder nu morgensang til alle konferencer med Mogens Dahl ved flygelet. Det klarer hovedet, giver et smil på læben og gør os klar til mødestart. I kan også lave kor-workshops med en af landets bedste gospel-sangerinder. Det er skægt og får latteren frem i de fleste.
|
Indlæser priser...
Alle priser er inkl. moms
(En del af lokalelejen kan dog være momsfri)
Kuvertpriserne er basistilbud og kan justeres efter ønske og behov.
Der skal tillægges en fast lejepris uanset selskabets størrelse
Lokaleleje/dagtimer: kr. 20.000,- inkl. moms
Lokaleleje/aftentimer: kr. 22.500,- inkl. moms
Aftenmøde kl. 16-22
kr 610,00
Inkluderet i prisen:
|
|
|
Isvand
|
|
|
Frugt
|
|
|
2 retters middag
|
|
|
1 gl. vin til middagen
|
|
|
Aftenkaffe/te
|
|
|
Standard AV-udstyr inkl. projektor
|
|
Kan tilkøbes:
|
|
|
3 retters middag
|
kr 468,00
|
|
Natmad fra
|
kr 188,00
|
Dagmøde kl. 9-13
kr 469,00
Inkluderet i prisen:
|
|
|
Kaffe/te m/brød v/ankomst
|
|
|
Isvand
|
|
|
Frugt
|
|
|
Frokost
|
|
|
1 sodavand/kildevand til frokost
|
|
|
Standard AV-udstyr inkl. projektor
|
|
Kan tilkøbes:
|
|
|
Morgenmad
|
kr 120,00
|
Dagmøde kl. 9-17
kr 550,00
Inkluderet i prisen:
|
|
|
Kaffe/te m/brød v/ankomst
|
|
|
Isvand
|
|
|
Frugt
|
|
|
Frokost
|
|
|
1 sodavand/kildevand til frokost
|
|
|
Eftermiddagskaffe/te-buffet
|
|
|
Standard AV-udstyr inkl. projektor
|
|
Kan tilkøbes:
|
|
|
Formiddagskaffe/te-buffet
|
kr 56,00
|
|
Morgenmad
|
kr 188,00
|
Dagmøde kl. 9-21
kr 1.175,00
Inkluderet i prisen:
|
|
|
Kaffe/te m/brød v/ankomst
|
|
|
Isvand
|
|
|
Frugt
|
|
|
Frokost
|
|
|
1 sodavand/kildevand til frokost
|
|
|
Eftermiddagskaffe/te-buffet
|
|
|
2 retters middag
|
|
|
1 gl. vin til middagen
|
|
|
Aftenkaffe/te
|
|
|
Standard AV-udstyr inkl. projektor
|
|
Kan tilkøbes:
|
|
|
Formiddagskaffe/te-buffet
|
kr 56,00
|
|
3 retters middag
|
kr 468,00
|
|
Morgenmad
|
kr 188,00
|