Danske Konferencecentre

Bojesen på Axelborg

Vesterbrogade 4A • 1620 København V
Telefon: 33914600 • Telefax: 33910446
www.bojesen.dk, axelborg@bojesen.dk

Specifikationer

Antal værelser 0
Plenum 8
Gruppelokale 5
Spiseplads 405
Max. indkvartering 0
Max. plads ved stole 450
Max. plads ved borde 280
Handicaptilgængeligt Ja
Stationsafstand (km) 0.10
Lufthavnsafstand (km) 10

Transport

Axelborg ligger i centrum af København lige overfor Tivoli, blot 2 minutters gang fra Hovedbanegården og Rådhuspladsen.

Der findes ingen parkeringspladser i huset, vi henviser derfor til offentlig vej, samt parkeringshuset i Nyrupsgade & Jernbanegade. 

 

Værelser

Vi har ingen værelser på Axelborg, men samarbejder med de mange hoteller i nærheden.

Lokaler

Vores lokaler spænder vidt fra den imponerende Axelborg Sal, der indbyder til både festivitas og større møder med plads til 450 gæster, over til den forhenværende bankboks med de originale døre, der med få midler kan ændres fra restaurant til heftig natklub. På første sal har vi 11 lyse mødelokaler. 

Faciliteter

Hos Bojesen på Axelborg er der gratis Wi-Fi med adgang til internettet for alle gæster. Vores lokaler er som standard udstyret med overheadprojektor, lærred, flip-over og whiteboard. Der er lydanlæg i Axelborg Salen, Boks Salen og alle plenumlokaler, samt mulighed for leje af yderligere AV-udstyr.

Aktiviteter

Placeret midt i centrum er der nem adgang til et væld af forskellige aktiviteter lige udenfor døren. Derudover har vi også mulighed for at arrangere forskellige aktiviteter på Axelborg, fra Rasmus Bo Bojesens Chokolade smagning til f.eks. Zumba.